Topit dřevem i uhlím můžete ve většině kotlů bez problémů dál. Pouze si zkontrolujte štítek.
Bohužel se na internetu stále objevují nové a nové informace, které nepravdivě podsouvají, že přichází zákaz či jiné omezení topení dřevem nebo uhlím. Z reakce veřejnosti na tyto hoaxy pak je patrné, že informovanost ohledně problematiky stále není dostatečná. Topení dřevem a uhlím nebude ani zakázáno, ani zdaněno, ani pokutováno. Tato informace je zcela nepravdivá a účelová. Od 1. září sice dochází k určitým změnám a omezením, avšak na jiné úrovni a nedotkne se všech.
Pokuty za dřevo nebudou
Topení dřevem je v tuto chvíli zcela legální a bude tomu tak i po 1. září 2024. Žádné omezení se v tomto směru nechystá. Články naznačující omezení či zákaz topení dřevem jsou nepravdivé. Od 1. září 2024 totiž skutečně vstupují v platnost nová pravidla ohledně vytápění, žádným způsobem se však nevztahují na danou surovinu, tedy na dřevo. Toto omezení se týká konkrétního topného systému a to kotlů. A to navíc pouze některých. Znamená to, že ve většině kotlů, stejně jako v krbech a kamnech, můžete i nadále bez problémů a bez rizika pokuty, topit dál.
Kdo se v tom má vyznat?
Ano, zmatky kolem problematiky jsou přímo úměrné snahám některých médií tyto zmatky mezi lidmi vyvolávat. Abychom tedy informace dali do jasné podoby, poradíme vám nyní, jak velmi snadno rozpoznáte, zda váš topný systém bude možné používat v nadcházející topné sezóně i dalších letech. V první řadě, si položte otázku, co že to doma vlastně máte. Jedná se o krb, kamna nebo kotel? Pokud se jedná o krb či kamna, novinky přicházející s 1. září se vás netýkají vůbec a nemusíte nic řešit. Pokud máte doma kotel na dřevo nebo na uhlí, pak je potřeba zjistit více informací.
Výrobní štítek je klíčem
Pokud v naší domácnosti topíme kotlem na dřevo nebo uhlí, je potřeba se na něj zaměřit a pokusit se dohledat výrobní štítek. Je poměrně dost pravděpodobné, že návod k obsluze už asi doma nenajdete, ale výrobní štítek je kovová kartička připevněná přímo na tělo kotle. Obvykle na boku. Na tomto výrobním štítku se nachází základní informace o kotli a mezi nimi také tzv. třída kotle. To je údaj, který nás zajímá. Je na tomto místě napsáno číslo 1 nebo 2? Pokud ano, pak vězte, že máte doma skutečně velmi starý kotel a tento již nebude možné po 1. září používat. Pokud je zde napsána třída 3 nebo jakákoli vyšší, jste v pohodě a nemusíte se problémem více zabývat.
Co dělat v případě že nevyhoví?
Pokud zjistíte, že na výrobním štítku je uvedena třída 1 nebo 2, nedá se nic dělat a bude nutné kotel vyměnit za jiný, který má vyšší třídu. Tedy minimálně třídu 3. Pokud se chcete vyhnout jakémukoli riziku pokuty, určitě je rozumné si instalaci nového kotle co nejdříve objednat. Tím budete od té chvíle z obliga. Alespoň tak slibují zástupci ministerstva, kteří vydali prohlášení, že občané, jež projeví dobrou vůli k výměně kotle například tím, že už mají sjednanou smlouvu o výměně, budou zatím ušetřeni jakýchkoli pokut.
Vybírat můžete například z těchto produktů, které mají EcoDesign emisní třída 4-5
Prity NS32 černá
Kotel na tuhá paliva Prity NS32 má výkon 33 kW, průměr kouřovodu 150 mm, objem výměníku 70 litrů. Průměr připojení na teplovodní výměník 1". Požadovaný tah komína 30 Pa. Maximální vytápěcí schopnost cca 660 m3.
Prity NS20 černá
Kotel na tuhá paliva PRITY NS 20 má celkový výkon 18kW. Kotel je určen do sklepních prostor. Automatická regulace primárního vzduchu umožňuje plynulé ovládání horké vody v rozmezí od 50°C do 90°C, což zvyšuje efektivitu provozu a nepřerušený proces hoření.
Prity NS26 černá
Kotel na tuhá paliva Prity NS26 má výkon 26 kW, průměr kouřovodu 150 mm, objem výměníku 62 litrů. Průměr připojení na teplovodní výměník 1". Požadovaný tah komína 25 Pa. Automatická regulace primárního vzduchu umožňuje plynulé ovládání teploty horké vody v rozmezí od 50°C do 90°C, což zvyšuje efektivitu provozu a nepřerušený proces hoření.